Serbian in origin wanting to live in Serbia for a few years

I am fluent in Serbian because it was my first my language and I lived with my extended family (mom, dad, sisters,grandparents,cousins etc.) so I guess you could say that I was raised in somewhat of a Serbian household. However, I was not born in Serbia and I did not live there for an extended amount of time, I just went there every year. I understand that Serbia is not as wealthy,can be corrupt, and there are certain societal problems particularly connected to the past war or the economic problems (which is very sad). However, I always had this fascination with Serbia and felt like my mentality is more similar to the Balkan mentality rather than the Western mentality. So what I would like to ask is, how hard is it for a foreigner to adjust to Serbia (particularly people who came to Beograd ili Novi Sad)? What were your experiences there (mostly positive or negative)? Were you discriminated against, and in what way?

touch-da-sky, you may want to read what "markove" posted under the title "random Q and A about living in Serbia". I believe you will find it informative. He has been living in NS for a long time now, and from what I could get he really enjoys it. I am Serbian in origin as well and will be moving to NS in about 3 months so I will be sure to reveal my experiences once I get situated.
All the best.

puno hvala:)

thank you for your reply

Im living in Novi Sad and also see my post about Novi Sad.

Dobro nam dosla!

Hvala!

Pogledacu vas post

Pa tvoj srpski je perfektan!Da li je na forumu dozvoljeno da se pise srpski?:)

pa da, kako da ne?:)

da, postoji izreka "Pricaj srpski da te ceo svet razume!" ;)

:)Divna izreka!

tako:)

E samo jos da pocnes da pises cirlicu i da nas sve odusevis! :) A jel si bila ti ikad u Srbiji?

е па то сам сама себи наућила ;)

била сам у Србији ваљда децет пута и већ доћекујем да дођем опет! :)

јел је врло хладно код вас сада?

Хладно је много, не помаже ни грејање. Понекад уђемо у фрижидер јер је тамо топлије! ;). Где си у Америци, како те слушају Амери?

Izvinite Gospodine mislim da bi bilo bolje da ne kazem,

ali znate sta, ovde u Americi ljudi zivu za rad nije to kako vidite na filmovi.Ali kultura je vezano vise na osobu nego na porodicu zbog toga cini se da je malo sebicno. Mislim da je Srpska kultura vise strastvena.

Medutim, znam da Srbija je se promenilo mnogo; ko zna kako ce kultura biti u buducnosti. Nadamse da necete da izgubiti dublinu iz kultura.

dogsrule wrote:

:)Divna izreka!


Pa sta je ovo i ti pricas srpski? Šta je ovim amerikankama danas?:)

touch-da-sky wrote:

Izvinite Gospodine mislim da bi bilo bolje da ne kazem,

ali znate sta, ovde u Americi ljudi zivu za rad nije to kako vidite na filmovi.Ali kultura je vezano vise na osobu nego na porodicu zbog toga cini se da je malo sebicno. Mislim da je Srpska kultura vise strastvena.

Medutim, znam da Srbija je se promenilo mnogo; ko zna kako ce kultura biti u buducnosti. Nadamse da necete da izgubiti dublinu iz kultura.


Evo stavio sam sliku na kratko da vidis da nisam ja tako star i ne moras da mi persiras. Sad mozemo sa budemo na ti!

A inace, ovde je pocelo da se menja i sve vise licimo na Ameriku :(

dobro, znam da nisi tako star!

Na tom temu, sto se tice kultura, mislim da sve su poceli da budu kao Amerikance ("Amerikance" sto vidu na televiziju). Samo zelim da ve ne izgubite svoju kulturu u Srbiji jer Srpska kultura je vrla lepa i ima svoju istoriju ko neko nema nego Srbe:)